Barcelonian flower / Muszelka barcelony

by Jan Kowalewicz

Jakie było imię kobiety, która mu pozowała?

Casa Batlló w Barcelonie jest przykładem twórczości geniusza. Gaudi wpychany jest na siłę w nurt Secesji, ale jak to z niezwykłą osobowością bywa, nie bardzo wpasować się daje. Nie można jednak odmówić Gaudiemu finezji i łatwo dostrzec, że w swojej twórczości inspirował się, podobnie jak to było w Secesji, motywami organicznymi.

Gaudi należał do tego pokolenia architektów, którzy projektowali budynek całkowicie od A do Z. Od koncepcji przez konstrukcję, elewacje poprzez wnętrza do detali  takich jak klamki, drzwi i meble. Złota era architektury.

Zabawne, bo dużo się mówi, że inspirował się kośćmi dinozaurów w tworzeniu elewacji i konstrukcji budynków. Ja widzę wyraźnie, że nad tymi balkonami siedział długo i namiętnie, może nawet miał modelkę, która mu pozowała? Erotyka tej architektury jest jednocześnie oczywista i subtelna. Ach ten południowy temperament.

50 x 70, Tria markers
50 x 70, Tria markers

What was her name?

Casa Batlló in Barcelona is a model creation of a genius. Gaudi tends to be put into Art Nouveau, but as it happens to be a strong personality he still resist to be put in frames. We cannot deny him fineness and his inspirations were clearly many times from nature structures and shapes, as it was in Art Nouveau.

Antonio belongs to the gold era of architecture, to architects that designed a building from A to Z. From the idea through structure, function, elevations, through interiors to details such as door-handles and furniture. Marvelous times!

Funny, it t is generally known, that he took many forms of columns, elevation details, joints from dinosaur skeletons, yet I see clearly in the picture above, his studies were long and passionate. I bet he had a model who posed for this particular project.

This architecture is as obviously erotic as it is subtle. Ah… that southern blood.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s