No i dupa / Ass

| by Jan Kowalewicz |

Na uczelni, na zajęciach z Ewolucji człowieka mówili mi o hipotezie, która zakłada, że piersi wyewoluowały na kształt dupy.

Można by się śmiać, ale w sumie to nie bardzo wiadomo, z biologicznego punktu widzenia, dlaczego samice homo sapiens mają cycki. Nasze Panie mają ten piękny detal swoich ciał jako jedyne z naczelnych, o reszcie Mammalia nie mówiąc.

Dalsze studia dotyczące wprawek w ludzkim ciele. Rysowanie potrafi być przyjemne.

Dziś lecę do Paryża. Chciałem Wam wrzucić coś, co by pasowało, a że nie rysowałem tego miasta nigdy no to padło na poniższe studium. Obiecuję poprawę. 😉

Mam nadzieję zobaczyć Muzeum Orsay i poszwendać się po mieście. Biorę szkicownik A3 i Artpena, więc spodziewajcie się nowości po powrocie.

A3, Tria Markers
A3, Tria Markers

At my University on Human evolution classes I got familiar with a hypothesis that woman’s breast evolve to be similar to her ass. Seriously.

Ones may laugh, but we don’t really know, in a biological sense of course, why female of homo sapiens have tits. Such a marvelous detail of woman’s body yet we are the only species of primates, not to mention all other Mammalia.

Above you can see my further studies on women bodies. Dear God, drawing is sometimes such a nice thing to do.

Today I’m going to Paris. I wanted to show you something that associates with the city, to me, but it happens that I have never drawn it, therefore I give you those above. I promise improvement, I’ll be a good boy. 😉

I hope to visit Musee d’Orsay and stroll aroud the city. I’m taking my A3 sketchbook and an Artpen, so get ready for some updates after my coming back.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s