Why do you watch me? / Czemu mnie oglądasz?

|Jan Kowalewicz|

Heeeej!

Tęskniliście? Wiem, że tak. 😉 A ja jestem taka świnka i nie piszę już tak długo! 😛

Wybaczcie, naprawdę przepraszam.

W sumie to mi się wszystko rozjechało, nie tylko blog, na jesieni, kiedy musiałem się rozstać z pewną wyjątkową kobietą, co bolało. No i ten ból rozstania trwał w cholerę długo. Aśka redagowała mojego bloga, więc teraz będzie generalnie więcej błędów 😛

Jak zawsze i jak każdy, topiłem smutki w najróżniejszych czynnościach, w pracy, kończeniu studiów, w imprezowaniu, spotykaniu się ze znajomymi, w rysowaniu i rżnięciu na kompie w kilka kultowych gierek, (właśnie męczę Wieśka 3, nareszcie. :D) ale jakoś nie w blogu.

Poukładałem sobie trochę w głowie, nie za dużo, ale zawsze coś. Po pierwsze… no może nie, ale przynajmniej jeśli chodzi o tematykę tego bloga – chcę tworzyć rysunki. Jednocześnie chcę je tworzyć dla Was! Tak, lubię rysować, ale tworzenie dla odbiorców jest jeszcze fajniejsze niż tylko dla siebie.

Jestem na VariArt, DeviantArt, DrawCrowd, DigArt, Patreon, Tumblr, Pinterest, SaatchiArt, Instagram, Facebook, Twitter, Behance, LinkedIn. Każda z tych stron pokazuje mnie trochę inaczej. Na głównych kanałach: DeviantArt, Facebook i Tumblr, mam najwięcej obserwujących i interakcji z Wami.

Dlatego postanowiłem napisać do Ciebie z pytaniem: dlaczego mnie obserwujesz?

Co uważasz za ciekawe w moich pracach, czym cię chwytają, czy masz jakieś ulubione prace? Chciałbym to naprawdę wiedzieć! Czy są tematy które lubisz bardziej? Chcesz czegoś więcej?

Napisz! Teraz, choćby jednym zdaniem, a nawet i równoważnikiem!

Tell me that you need me.

Hi guys!

Did you miss me? I know you did! 😉 I am such a bad boy not writing here for so long..

I am sorry. I truly apologize.

It all started in October, when I had to end a relationship with an exceptional women and it had hurt me, but it’s over now as one poet said. Joanna redacted my posts therefore now there is going to be more mistakes, spelling and all that jazz.

Naturally, as many of you probably after hard break up, I focused on many things to do such as work, finishing studies, drawing, partying, meeting with friends and playing computer games ( I finally laid my hands on the Witcher 3! :D), except this blog.

During this half a year I managed to clear my mind  (frankly, not to much but yet a little). I know for sure, that I want to draw, to create. What is more I want to do it for you! I find it so much more fun doing it not only for me! It so enjoyable.

I’ve got funpages on many platforms: VariArt, DeviantArt, DrawCrowd, DigArt, Patreon, Tumblr, Pinterest, SaatchiArt, Instagram, Facebook, Twitter, Behance, LinkedIn. Each and everyone of them shows me a little differently. The threeof them: fb and tumblr, are those on which I’ve got the most viewers and the most interactions with you.

That’s why I have a question for you: why do you watch me?

What do you consider interesting in my art, what does catch your eyes in it? Do you have any favourite works? Are ther any subjects you like the most? Is there anything you would like to see more?

I really want to know that!

Write! Comment! Interact!

I will answer any and every message. I promise. 🙂

Advertisements

3 thoughts on “Why do you watch me? / Czemu mnie oglądasz?

 1. I watch you mainly because of the cityscapes, they have this peculiar surreal dreamlike look that I like very much. I’m interested in your porn studies and anatomical experiments as well, but in the first place I came for the cities, Warsaw in particular.

  Liked by 1 person

  1. Thank you for honest comment! That’s what I like!

   I think of making another city panorama in larger scale.

   Which blog do you follow? Tumblr?

   Like

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s